Fritid och kultur
I Aneby finns ett brett föreningsliv med många idrotter representerade och även en bred föreningsverksamhet inom andra intresseområden. Inte minst är musiklivet i kommunen mycket utvecklat med en vida omtalad musikskola. Dessutom har vi ett eget konserthus där framförallt Aneby Jazzklubb ansvarar för högklassig musikunderhållning året runt och här är det också biograf. Folkets Park har också regelbundna festtillställningar.
I Aneby-modellen är de flesta fritidsanläggningar föreningsägda, vilket borgar för en god skötsel och stort engagemang för respektive anläggning. Kommunen driver idrottshallarna, tre i Aneby, samt i Vireda och Sunhult. Dessutom driver kommunen Furulidsbadet, en inomhusbassäng.
Regional kulturplan för Jönköpings län
Från och med år 2012 kommer staten att lämna en del av det statliga stödet till kulturen i länet som ett samlat kulturbidrag som Landstinget ska fördela.
Riksdagen har beslutat att införa en ny modell för regional tilldelning av statliga kulturmedel. Modellen kallas kultursamverkansmodellen. Kultursamverkansmodellen innebär att den regionala nivån får ökat ansvar eftersom Landstinget får fördela en stor del av de statliga kulturpengarna i sitt län.
Välkommen att delta i projektet ”Liva upp skulpturer”!
Skådebanan i Jönköpings län har inlett ett projekt som kallas ”Liva upp skulpturer”. Fyra kommuner kommer att erbjudas att delta. Det är Aneby, Gislaved, Jönköping och Nässjö.









