Aneby stärker företagsklimatet

Under gårdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets enkätresultat och ranking över företagsklimatet i Sveriges 290 kommuner. Representanter från hela Jönköpings län deltog vid träffen i Jönköping där resultaten offentliggjordes.

För Aneby kommun blev årets resultat mycket glädjande. Kommunens sammanfattande betyg ökar från 3,7 till 3,9, vilket speglar det gemensamma arbete som sker i samverkan med det lokala näringslivet.

– Det är väldigt roligt och visar att vi gör ett bra jobb tillsammans. Vi arbetar långsiktigt och nära våra företagare varje dag, och det här resultatet betyder mycket för oss, säger Carina Nohrs, näringslivsansvarig.

I årets ranking placerar sig Aneby på plats 96, jämfört med plats 93 föregående år. Samtidigt betonar Svenskt Näringsliv att rankingen bygger på flera olika parametrar och inte alltid speglar utvecklingen i själva betygsresultatet fullt ut. Det är framför allt betygen i attitydundersökningen som kommunen och näringslivet tillsammans kan påverka genom fortsatt samverkan och dialog.

Undersökningen bygger på företagares upplevelser och attityder vid tidpunkten då enkäten besvaras, och resultaten är därför en viktig temperaturmätare i arbetet med att utveckla företagsklimatet.

– Vi fortsätter och samverkar tillsammans med vårt näringsliv. Vårt styrtal är 3,8, men nu siktar vi på 4,0! Avslutar Carina.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 29 maj 2026