Brandman på jobbet - möt Modi, Hugo och Rasmus!

Tre deltidsbrandmän står uppradade på sitt ordinarie arbete, klädda i sina larmställ. Foto.

Rasmus Lindstrand, Hugo Jarl och Modi Abdulghani

1 september uppmärksammar vi Brandman på jobbet-dagen, en dag initierad av Räddningstjänstens riksorganisation för beredskapsfrågor. Syftet med dagen är att hylla landets deltidsbrandmän och deras arbete. Modi Abdulghani, Hugo Jarl och Rasmus Lindstrand är tre av deltidsbrandmännen som arbetar på räddningstjänsten i Aneby. Här kan du läsa om deras tankar kring yrket som brandman.

Vad fick er att vilja arbeta som deltidsbrandmän?

Modi

– Jag blev inspirerad av andra som arbetar inom yrket. Jag ville lära mer av livet och skapa goda livserfarenheter. Såklart också hjälpa folk.

Hugo

– Jag ville vara med och hjälpa folk. Sen har jag många i familjen som arbetar med olika blåljusyrken så det inspirerade mig också.

Rasmus

– Min pappa har arbetat inom räddningstjänsten i många år så han har alltid inspirerat mig. Sen kändes det också fint att få ge tillbaka till kommunen jag vuxit upp i.

Rasmus, Hugo och Modi står vid en dator på ett kontor och planerar dagens arbetsuppgifter. Foto.

Rasmus Lindstrand, Hugo Jarl och Modi Abdulghani

Hur är det att kombinera två yrken?

Tillsammans beskriver killarna

– Det funkar väldigt bra att kombinera. Vår huvudarbetsgivare är förstående och flexible när vi exempelvis behöver ta ledigt för övningar.

– Ibland kan det vara tufft när vi varit på larm på natten och man ska upp och jobba på morgonen, men både arbetsgivaren och alla kollegor är väldigt förstående.

Vad skulle ni säga till en person som funderar på att söka till räddningstjänsten i Aneby?

– Bara sök! Det här är den bästa upplevelsen i mitt liv, beskriver Modi.

– Ta klivet och prova. Du kommer lära dig mycket, berättar Hugo.

– Det ända jag ångrar med mitt val att bli deltidare är att jag inte sökte och började tidigare så sök, säger Rasmus.

Är du intresserad av yrket som deltidsbrandman i Aneby?

Besöka sidan Att vara brandman i Aneby kommun och läs mer.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 1 september 2026